Problém večného neporiadku za obchodným centrom v Bardejove

Autor: Alexander Starinský | 1.10.2014 o 14:26 | (upravené 1.10.2014 o 17:57) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  424x

V dávnejšom období zaznievali na internete, ale aj inde rôzne ohlasy ohľadom neporiadku za obchodným centrom v Bardejove. Znečistenému priestranstvu nepomohlo ani niekoľko upratovacích brigád dobrovoľníkov a odpad sa v danej lokalite neustále vyskytuje. Poďme sa teda hlbšie pozrieť na tento problém. Čo ho spôsobuje? Existujú nejaké opatrenia na jeho riešenie?

 

Začnem polohou miesta. Problémové územie sa nachádza pod a v okolí železničného mosta, v blízkosti zberne druhotných surovín. Okrem toho, že dané miesto je celkom dobré „zašité“, je neporiadok nepriamo spôsobený aj prítomnosťou danej zberne. Nakoľko pod spomenutý most chodia sociálne slabšie skupiny obyvateľov rozoberať a páliť elektroodpad, za účelom získania kovov, ktoré následne v danej zberni speňažia. Z odpadu ktorý sa tam nachádza je jasne viditeľné, že dominantný podiel majú komponenty z elektrozariadení. To, že porušujú zákon o odpadoch, znečisťujú prostredie a v konečnom dôsledku škodia sami sebe, nebudem nejako veľmi do detailov rozoberať. Skôr sa pokúsim rozobrať prečo to tak je.

V danej zberni (ale aj vo väčšine iných) sa elektroodpad nevykupuje. Je možné iba jeho bezplatné odovzdanie. Takže ak by spomenutí občania priniesli niečo také do zberne, nič by z toho nemali. Preto je „potrebné“ ho upraviť resp. získať z neho hodnotné kovy, ktoré sa dajú speňažiť. Zvyšné suroviny ostanú bohužiaľ nevyužité.

Keď som sa istej zberne druhotných surovín opýtal na dôvod prečo nevykupujú elektroodpad oni, bolo mi povedané, že by došlo k zvýšeniu prevádzkových nákladov. Na elektroodpad sa v súčasnosti vzťahuje princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov elektrozariadení. Tí najčastejšie prostredníctvom kolektívnych organizácií zabezpečujú financovanie systému zberu a zhodnocovania elektroodpadu. Podľa informácií poskytnutých jednou kolektívnou organizáciou viem, že spolupráca medzi nimi a zbernou je možná. Ako spolupracujú zberne priamo so spracovateľmi neviem, no myslím si, že výkup elektroodpadu by pre zberne nemal byt stratový. Rozšírená zodpovednosť výrobcov a dovozcov sa od nového roka vzťahuje aj na batérie a akumulátory a akumulátory sa v zberniach naďalej vykupujú. Aj keď treba vziať do úvahy, že nakladanie s elektroodpadom si vyžaduje väčšie prevádzkové náklady ako pri akumulátoroch. No ďalším problémom môže byť, že ak by sa elektroodpad predsa len vykupoval, či by jeho výkupná cena bola lukratívnejšia pre držiteľa odpadu ako je výkupná cena niektorých kovov.

Niektorí ľudia zase očakávajú riešenie problému od kompetentných orgánov. Či už je to mestská polícia alebo miestne úrady. Osobne si myslím, že nie je veľmi v moci príslušných orgánov aby zlepšili danú situáciu. Mestskí policajti tam predsa nonstop nemôžu byť a aj tak vo väčšine prípadov je možné ľudí z nižších sociálnych vrstiev maximálne vykázať z priestranstva. Keďže ich finančné pomery sú také, že tú pokutu nedostanú resp. nebude aj tak uhradená. Z vlastných skúsenosti viem, že dohovor nemá taktiež účinok. Títo ľudia si z dohovorov nič nebudú robiť, tak ako nikdy si nebudú vážiť prácu dobrovoľníkov, ktorí im niekoľko krát dané miesto vyčistili. No a nejaké opatrenia úradov, ako napr. fotopasce, by boli taktiež z vyššie spomenutých dôvodov zbytočné. Ak by napr. kompetentní chceli miesto oplotiť, treba vziať do úvahy majetkové pomery pozemkov a je vysoko pravdepodobné, že by sa len problém „presunul“ pred oplotenie.

Ako asi jediné ako také opatrenie, ktoré by podľa mňa mohlo danému miestu trochu pomôcť, je plánované sprísnenie podmienok výkupu kovového odpadu od fyzických osôb. V návrhu nového zákona o odpadoch plánovalo ministerstvo životného prostredia úplný zákaz výkupu od týchto osôb, čo však narazilo na odpor dotknutých subjektov. V súčasnosti je v pláne iba sprísnenie podmienok výkupu. Jedným z hlavných opatrení je zavedenie bezhotovostných platieb za výkup. Držiteľ odpadu by dostal sumu za vykúpený odpad výlučne na bankový účet (tak ako vo Veľkej Británii). Keďže väčšina obyvateľov zo sociálne slabších vrstiev nemá účet v banke, bol by im tým pádom znemožnený výkup. A aj keby účet mali, bola by možná väčšia kontrola výkupu. No čoho sa obávam je, že ľudská šikovnosť v tomto smere si aj tak nájde svoju cestu ako obísť zákon. Veď žijeme na Slovensku, kde sme v tom majstri, no nie?

Ale je potrebné sa na daný problém pozrieť ešte hlbšie. Nie len z pohľadu problematiky odpadov. Koreň celého problému spočíva hlavne v tom, že takíto ľudia vôbec existujú. V ich ekonomickej situácií a životných podmienkach. Ale to sú už politické a sociálne záležitosti, do ktorých ja pchať nos nebudem a nebudem sa týchto ľudí v žiadnom prípade ani zastávať. Problém, aký je za obchodným centrom, to je len jeden z dôsledkov ich situácie. Zároveň je to aj dôsledok mentality týchto ľudí, keďže aj na iných miestach kde sa koncentrujú ostáva po nich „vizitka“. Darmo, žiadne legislatívne opatrenie nevyrieši ľudskú ľahostajnosť a hlúposť.

Na margo však musím ešte dodať, že „poriadku“ v danej lokalite (hlavne na blízkych brehoch Tople) pomáhajú aj „slušní“ ľudia, ktorí pravdepodobne frflú, že platia vysoké dane za zber a likvidáciu odpadu, no majú problém využiť legálne možnosti na jeho odovzdanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?