Koľko a aké suroviny pošleme ročne v Bardejove na skládku?

Autor: Alexander Starinský | 7.10.2014 o 13:20 | (upravené 30.10.2014 o 17:30) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  745x

Všetok zmesový komunálny odpad (ten v klasických nádobách) z nášho mesta sa zneškodňuje na riadenej skládke v Bartošovciach. Mnoho ľudí nemá potuchy o tom, aké množstvo to za rok môže byť. Len nech to zmizne preč z očí. V tomto príspevku sa pokúsim vypočítať, aké množstvo jednotlivých surovín posielame ročne na skládku. Aplikujem výsledky dávnejších analýz zloženia zmesového odpadu zo slovenských domácností, na množstvo zmesového odpadu z domácností v Bardejove.

Pre výpočet som použil množstvo zmesového odpadu za rok 2013. To predstavuje v našom meste za daný rok 7345,4 ton. V tomto množstve nie je započítaných ďalších 2360,4 ton objemného odpadu, v ktorom sa tiež ešte množstvo hodnotných surovín nachádza a končia na skládke. Ľudia zvyknú napr. pri upratovaní pivníc starý papier vyhadzovať do veľkoobjemových kontajnerov a pod.

Z množstva zmesového komunálneho odpadu (7345,4 t) je však ešte potrebné odpočítať komunálny odpad, ktorý nie je z domácností. Je to odpad z rôznych inštitúcii (školy, úrady...), prevádzok a pod. Keďže sa tento odpad v Bardejove zbiera spolu s odpadom z domácností, môžem urobiť iba približný odpočet. Existujú tvrdenia, že tento odpad môže tvoriť cca 10 až 50% z celkového množstva komunálneho odpadu. Dané množstvo závisí od vybavenosti sídiel (úroveň služieb, množstvo inštitúcií a pod.). Aj v tomto odpade sa nachádza ešte množstvo nevyužitých surovín, ktorých zloženie závisí od charakteru prevádzky. Iný odpad produkujú nejaké stravovacie zariadenia, školy, bary, drobní podnikatelia a pod. Pre mesto Bardejov som zvolil predpoklad 20%-ného podielu takéhoto odpadu v zmesovom odpade. Po odpočte nám ostalo 5876,3 ton zmesového odpadu z domácností.

Pre samotný výpočet predpokladaného zloženia som zvolil percentuálne zloženie odpadu uvedené v tabuľke č.1. Jeho autorom je občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ. Moje výsledné výpočty je potrebné brať iba orientačne, nakoľko nie je presný môj odhad zmesového odpadu, ktorý nie je z domácnosti. Tiež percentuálne zloženie od Priateľov Zeme je takým, nejakým slovenským priemerom a spotrebiteľské alebo iné zvyky našich obyvateľov môžu byť odlišné. Chcel som len poukázať, približne koľko rôznych surovín zatiaľ nevyužívame. Výpočet je uverejnený v tabuľke č.2.

Zložka odpadu

Váhové zastúpenie (%)

Plasty

14

Papier

12

Sklo

7

Kovy

3

Tetrapaky (VKM)

2

Bioodpad

46

Textil

2

Drobný stavebný odpad

5

Nebezpečný odpad

1

Zmesový odpad

8

SPOLU

100

Tabuľka č.1 Percentuálne zastúpenie jednotlivých zložiek odpadu v komunálnom odpade.

Zdroj: Priatelia Zeme - SPZ

 

Zložka odpadu

Váhové zastúpenie (t)

Plasty

822,682

Papier

705,156

Sklo

411,341

Kovy

176,289

Tetrapaky (VKM)

117,526

Bioodpad

2703,098

Textil

117,526

Drobný stavebný odpad

293,815

Nebezpečný odpad

58,763

Zmesový odpad

470,104

SPOLU

5876,3

Tabuľka č.2 Predpokladané množstvo jednotlivých zložiek odpadu v zmesovom odpade z domácností, v meste Bardejov (za rok 2013).

 

 Na základe nej môžeme povedať, že ešte celkom vysoké množstvá jednotlivých nevyužitých zložiek odpadu posielame na skládku, nemyslíte? Pritom by sa dali recyklovať a energeticky využiť. Lebo nie všetko je recyklovateľné. 100%-nú mieru recyklácie Vám môžu sľúbiť iba politici pred voľbami. Ale na väčšie zhodnocovanie odpadu je potrebný sofistikovanejší systém nakladania s odpadom v našom meste a väčšia uvedomelosť obyvateľov. Nič z toho však nie je nedosiahnuteľné. Veď koniec koncov počuť aj rôzne ohlasy o starých skládkach, ako o surovinových ložiskách budúcnosti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?