Ekobard náš každodenný...

Autor: Alexander Starinský | 19.1.2015 o 11:05 | (upravené 11.3.2015 o 12:25) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  731x

Aktuálne počuť v našom meste rôzne ohlasy ohľadom spoločnosti Ekobard, ktorá zabezpečuje nakladanie s komunálnym odpadom v Bardejove. Môžeme sa dozvedieť o jej zlej ekonomickej situácií. Mňa osobne toto zistenie celkom prekvapilo. Tak som sa trochu nad touto spoločnosťou zamyslel.

V meste Bardejov je schválený ročný poplatok za odpady vo výške 27,01 eura na obyvateľa. Nie je to najvyšší poplatok zo slovenských miest, no všetky mestá v okolí Bardejova, ho majú výrazne nižší. Aj Prešov, ktorý platí ešte jeden z najvyšších poplatkov za skládkovanie, aj Stará Ľubovňa, aj Svidník.

Mesto ročne zinkasuje na poplatku cca 830 tisíc euro a ešte (ako u väčšiny obcí) je potrebné odpadové hospodárstvo dotovať z mestského rozpočtu.

Spoločnosť, v ktorej má mesto tretinový podiel, tak od neho dostáva ročne cca milión euro na odpadové hospodárstvo. A táto spoločnosť aj napriek tomu má dlh vyše 500 tisíc euro a každý rok hospodári v červených číslach.

Triedený zber odpadov nás stojí ročne cca 120 tisíc euro a jeho úroveň resp. dosahované výsledky sú mizerné. A chyba pritom nie je vôbec hlavne v obyvateľoch. Ako občan tohto mesta nie som vôbec spokojný s úrovňou realizovaných služieb touto spoločnosťou, čo sa týka triedeného zberu.

Ďalej si Ekobard mesačne účtuje konštantných 11 344,31 eura, za správu uzavretej skládky v Lukavici. Zaujímalo by ma, čo sa realizuje za tieto prostriedky...

Spoločnosť Ekobard sa v rámci zlej finančnej situácie vyhovára na fixnú cenu za tonu odpadu, ktorá je zmluvne dohodnutá, počas celej platnosti zmluvy. A tiež na služby „navyše“ pre mesto, keďže mesto produkuje väčšie množstvo odpadu, ako bolo dohodnuté v zmluve. No čo sa týka produkcie odpadov, tak mesto Bardejov v porovnaní s podobne veľkými mestami, má jednu z najnižších celkových produkcií odpadov, ktorá má ešte klesajúcu tendenciu, v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Nie som žiaden ekonóm a ani som nevidel danú zmluvu, no niečo mi tu nesedí. Ak máme celkom vysoký poplatok za odpad. Spoločnosť dostáva od mesta cca milión euro ročne. Čo je inak celkom slušná suma na odpadové hospodárstvo. V Liptovskom Mikuláši podobné náklady a má to tam väčšiu úroveň. Produkcia odpadov nie je najvyššia. Ešte za tie peniaze sú poskytované mizerné služby (aspoň čo sa týka separácie). No aj napriek tomu hospodári zodpovedná spoločnosť so stratou, tak fakt niečo nie je v poriadku...

Ešte by ma zaujímalo, že voči komu má Ekobard najväčší dlh. Lebo ak voči prevádzkovateľovi skládky, kde momentálne zneškodňujeme odpad z mesta a prevádzkovateľom je spoločnosť, ktorá má podiel aj v Ekobarde, tak tiež mi to príde celkom zaujímavé...

Nechcem nikoho urážať, no za takúto situáciu, ktorá pretrváva dlhodobo, by si kompetentní aj celkom zaslúžili prívlastok nezodpovední alebo neschopní? Či kde je pes zakopaný?

Ako človek, ktorý sa venuje problematike odpadov a je občan tohto mesta, začínam mať už dosť nefunkčného systému odpadového hospodárstva v tomto meste.

A ešte ak poukážete na nedostatky v systéme, tak s vami prestanú kompetentní komunikovať a nedostanete ani informácie, na ktoré ako občan mesta máte nárok...

Už len to o niečom hovorí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?