Výsledky monitoringu nelegálnych skládok odpadov v meste Bardejov

Autor: Alexander Starinský | 2.2.2015 o 17:14 | (upravené 3.2.2015 o 13:01) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  746x

Na Slovensku snáď neexistuje obec, ktorá by na svojom území nemala nelegálnu skládku odpadu. A ak sa také nájdu, tak zaslúžia si veľký obdiv. Tento problém sa týka aj mesta Bardejov. V regionálnom médiu bolo spomenuté, že takéto skládky by občania mali hlásiť mestu. Tak som sa teda rozhodol dôkladne naplniť svoju občiansku povinnosť.

Výsledok ma dosť prekvapil. Odhadoval som ho na približne 40, nanajvýš 50 skládok. No celkové číslo sa mi vyšplhalo na hodnotu 109. Čo považujem, za celkom dosť. Zároveň som si vedomý, že určite sa nejaká tá skládka vyhla mojej pozornosti.

No aby si niekto nemyslel, že som nejaký ekofanatik, ktorý chcel nafúknuť číslo a fotil každé pohodené vrece s odpadkami. Zákon o odpadoch nepozná pojem nelegálna skládka. Každý odpad uložený mimo miesta na to určeného je v podstate nezákonne umiestnený odpad. A treba rozlišovať voľne rukou pohodený odpad (tzv. littering) a nelegálne skládky. Niektorí ekológovia (podľa mňa skôr environmentalisti, ale to je jedno teraz...) definujú nelegálnu skládku od 1 m3 uloženého materiálu. Ja osobne mám celkom problém s odhadom objemu (a ešte ak je rozptýlený po ploche), tak som zvolil subjektívne kritérium. Rozlišoval som odpad podľa rozmerov. Ak uložený odpad predstavoval plochu približne 3 x 2 m a viac, tak som to vnímal ako nelegálnu skládku.

Tiež som sa snažil niektoré plochy/skládky zlučovať, ak boli blízko seba. V tom prípade boli registrované ako jedna skládka. A bol som „tolerantný“ pri skládkach, na ktorých bol výlučne len bioodpad. V opačnom prípade by bolo výsledné číslo o mnoho vyššie. A ak by sme k tomu započítali aj littering, to číslo si radšej ani nechcem predstaviť...

Monitoring všetkých potenciálnych oblastí mi trval 7 dní. Celkovo som strávil 40 hodín v teréne, plus nejaký ten čas strávený spracovávaním údajov. Nebudem tu prezentovať nejaké hlboké analýzy skládok. V podstate sa len potvrdilo aj v Bardejove to, čo platí o zložení a výskyte nelegálnych skládok. Dominantnými odpadmi na nelegálnych skládkach boli stavebné odpady (vrátane drobného stavebného odpadu), biologicky rozložiteľný odpad, objemný odpad a samozrejme rôzne obaly (plasty, sklo...).

Z nebezpečných odpadov boli takmer výlučne zastúpené obaly obsahujúce zvyšky nebezpečných látok a stavebné odpady obsahujúce azbest. A nejaký ten elektroodpad.

Z hľadiska miest výskytu najviac utrpeli brehy vodných tokov (zrejme starý socialistický zvyk), chatové a záhradkárske oblasti (nech mám čisto na svojom...), okrajové časti mesta, prístupné dopravnými prostriedkami (napr. stará známa hať), rôzne erózne formy reliéfu (výmole, ryhy...) a pod. No našli sa aj zaujímavé oblasti. Zaujímavé z pohľadu drzosti. Vedľa frekventovanej cesty vysypaný stavebný odpad, na viacerých miestach a pod.

Zo záhradkárskych oblastí mňa osobne najviac prekvapila oblasť nad mestským cintorínom. Celkom pekné kúsky tam boli nájdené. Dokonca jednu skládku považujem za relatívne veľkú a fakt nerozumiem tomu, že to nikomu dlhodobo nevadí.

Oblasť „starej hate“ je lokalita, ktorú pozná asi každý Bardejovčan. Skládky sa tam vyskytujú permanentne. A to aj napriek tomu, že pár stovák metrov, na protiľahlej strane Tople je zberný dvor.

Čo sa týka rómskej osady Poštárka, tak ju som registroval ako jednu skládku. Tento problém je ťažko riešiteľný a nechcelo sa mi robiť hlbší prieskum. Kto bol osamote niekedy v rómskej osade (a ešte takých rozmerov), vie aké je to sa tam pohybovať, niečo fotiť a nebodaj zapisovať a ešte pri rómskych deťoch (úsmev).

No nie v každom prípade im je možné pripisovať vinu za zvýšený počet nelegálnych skládok. Rómovia sú skoro takí istí ako ostatní. Rozdiel medzi nimi a ostatnými je, že im je jedno, že to majú pred domom. A tí ostatní sa snažia v „lepšom“ prípade odpad skryť, ale hlavne dostať zo svojho pozemku alebo bytu.

Výsledný počet skládok (109) som rozdelil do nižšie uvedenej tabuľky. Informatívne, aby ste vedeli, v okolí akých oblastí bol aký počet. Aj keď niekedy je dôležitá skôr veľkosť, ako počet. Tiež pri nejakých dvoch, troch oblastiach som si nebol istý, či sa jedná o nelegálne nakladanie s odpadom. Ale pri takom výslednom počte, môže už toľko úradnícke očko nakuknúť aj tam.

Ako je vidieť, situácia nie je zanedbateľná. Pár krát sme vyhrali istú anketu o najkrajšie mesto na Slovensku, no najčistejšie určite nie sme.

Odpadová infraštruktúra v Bardejove nie je na najlepšej úrovni, no možnosti na legálne zbavenie sa odpadu existujú. Problém je zrejme hlavne v uvedomelosti obyvateľov a zrejme aj v nedostatočnej informovanosti (aj keď sa informácie dajú získať...). Osobne som nikdy nezaregistroval nejakú väčšiu osvetu v problematike nelegálnych skládok, zo strany mesta. Alebo nejaký aktívnejší boj s týmto problémom. Opatrenia ako umiestňovanie fotopascí na problémové lokality, osadzovanie informačných tabúľ a pod.

Dovolím si tvrdiť, že nelegálne skládky sa budú vyskytovať stále, no to neznamená, že sa tento jav nedá minimalizovať na čo najnižšiu možnú mieru. Zjednodušene napísané, riešením je infraštruktúra, osveta a istá represia. A bez snahy, nie sú výsledky.

No nechcem byť len pri konštatovaní. Existujú príklady opatrení a aktivít, ktoré napomáhajú v boji s nelegálnymi skládkami. Neobjavil som žiadnu Ameriku, len klasické postupy, ktoré by bolo potrebné začať realizovať aj v našom meste.

Veľmi rád pomôžem s riešením problému nelegálnych skládok, ale aj s inými problémami odpadového hospodárstva v Bardejove. Ako sa vraví, každá ruka dobrá. Teda za predpokladu, že mesto by bolo ochotné so mnou spolupracovať, keďže kritici nie sú veľmi obľúbení. Niektorí kompetentní vedia o mne, kto som a čomu sa venujem... 

Oblasť

Počet zmapovaných skládok

Moliterka, ulica Tehelná a okolie

10

Vinbarg

6

Mníchovský Potok a okolie

6

Hať a chaty v okolí

12

Chaty od kyslíkovej cesty ku Družbe a okolie

5

Miháľov a okolie

7

Bardejovská Zábava a ulica Mičková

7

Chaty nad mestským cintorínom a okolie

7

Poštárka a okolie

7

Ulica Pod Lipkou, Kalvária a okolie

8

Ulica Gróner a obchodné centrum

3

Ulica Priemyselná, Duklianska a okolie

6

Bardejovská Nová ves a okolie

13

Dlhá Lúka a okolie

12

Tabuľka č. 1 Rozdelenie nelegálnych skládok podľa oblastí.

 

Fotodokumentácia niektorých skládok:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?