Triedenie odpadu je v Bardejove naďalej zbytočné, nepomohol ani nový zákon

Autor: Alexander Starinský | 6.7.2016 o 13:17 | (upravené 6.7.2016 o 13:44) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  689x

Približne pred rokom a pol som uverejnil článok o tom, ako spoločnosť Ekobard a.s. marí snahu Bardejovčanov, ktorí triedia odpad. Veril som, že nový zákon o odpadoch túto situáciu zmení. Žiaľ, žiadna zmena sa zrejme nekoná.

Nový zákon o odpadoch nadobudol platnosť 1.1.2016. Tento zákon zakazuje skládkovať vytriedený komunálny odpad. A od 1.7.2016 je triedený zber v obciach financovaný cez organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).

V mojej mysli vznikla nádej na lepšie časy. No ako to už v Bardejove často chodí, zároveň aj obavy, že nič sa nezmení. A tie sa bohužiaľ naplnili.

V pondelok 4.7.2016 som sa o tom naplno presvedčil...

Čo na tom, že spoločnosť Ekobard vyváža vytriedené odpady na skládku, ktorej vlastníkom je spoločnosť spoluvlastniaca aj Ekobard. Čo na tom, že vedome porušuje zákon. Nuž skládkový biznis nepustí...

Čo na tom, že mesto Bardejov podpísalo zmluvu s OZV Reccollenction system s.r.o., ktorá bude mestu uhrádzať náklady na triedený zber. Za takýto triedený zber bude táto OZV platiť ročne 135 000 €!?

Veď posúďte sami, na základe nižšie uvedeného videa a nasledujúceho textu. Vybrané stanovištia nádob na triedený zber pravidelne kontrolujem, čo sa v nich nachádza a ako boli vyprázdnené. Stanovištia sú označené podľa zoznamu v príslušnom VZN o nakladaní s odpadmi (str. 30).

Dňa 4.7.2016 boli na vybraných stanovištiach vyprázdnené tieto nádoby:

Stanovište V4 (na videu): Sklo (neznehodnotený obsah) + Kovy/Tetrapaky (znehodnotený obsah inými odpadmi) + Plasty (mierne znehodnotený obsah textilom)

Stanovište V3: Papier (neznehodnotený obsah) + Plasty (neznehodnotený obsah) + Kovy/Tetrapaky (znehodnotený obsah inými odpadmi)

Stanovište V2: Papier (neznehodnotený obsah) + Sklo (neznehodnotený obsah) + Plasty (neznehodnotený obsah) + Kovy/Tetrapaky (neznehodnotený obsah)

To všetko putovalo do toho istého zberového vozidla! Nech mi nikto netvrdí, že tento obsah šiel ešte na triediacu linku alebo, že vo všetkých kontajneroch boli znehodnotené obsahy, keďže ich pravidelne kontrolujem.

P.S. Dňa 12.5.2016 sa podľa harmonogramu zbierali v mestskej časti Bardejovská Zábava komodity plasty a sklo, z vriec v rodinných domoch. Rajónom v daný deň prechádzalo jedno zberové vozidlo, ktoré vyprázdňovalo vrecia. Sklo sa neodváža na triediacu linku, ale ide priamo k zmluvnému odberateľovi. Preto sa zbiera samostatne. No ak vyprázdnite plasty a sklo do jedného vozidla, kam smeruje potom jeho obsah? Odpoveď poznáte...

VIDEO:

https://www.youtube.com/watch?v=QydDWuUUHJA&feature=youtu.be

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?